Hi there! You are currently browsing as a guest. Why not create an account? Then you get less ads, can thank creators, post feedback, keep a list of your favourites, and more!
Test Subject
Original Poster
#1 Old 5th Jan 2021 at 11:40 AM
Default How can I convert a movie to VP6 so I can use it to make a replacement mod?
I already figured out how to make default replacement mods, but I wanted to make one that replaces a movie, and for that I need to have a VP6 file. The problem is that I don't know how to convert a movie to VP6. I already tried using VirtualDub, but the VP6 codecs that I downloaded just don't appear on the list in Video/Compression. Please help me
Advertisement
Test Subject
Original Poster
#2 Old 5th Jan 2021 at 8:25 PM
Quote: Originally posted by Wojtek
Sam kiedyś stworzyłem moda dodającego własne filmy do gry (dodałem filmy z telewizji z the Sims 2 do the Sims 3) i najprawdopodobniej korzystałem z tego poradnika:
https://modthesims.info/showthread.php?t=396117
Tutaj różnica będzie taka, że w pliku XML (Instancja: 0x08325407B4EB17E7) trzeba będzie tylko zmienić nazwy w tagach z czegokolwiek, co będzie domyślnie w nazwie na nazwę twojego pliku .video.
<Video_File_Names>YOURVIDEO</Video_File_Names>
Mam nadzieję, że się przyda.


Dzięki, ale jak otwieram VirtualDub i próbuję tam wybrać ten VP6 Codec, on mi się nie pojawia na liście.
Test Subject
Original Poster
#3 Old 6th Jan 2021 at 4:00 PM
Quote: Originally posted by Wojtek
Spróbuję u siebie. Skąd pobrałaś kodek VP6?

I'll try it myself. Where did you download the VP6 codec from?


Chyba ze wszystkich możliwych źródeł Próbowałam też pobrać z linku w poradniku, który przesłałeś. Może problem leży w tym, że używam Windowsa 10 i na nim to nie działa?
Back to top